تبلیغات
عاشقان کربلا - پرچم حضرت ابوالفضل(ع)
نوشته شده توسط : محمد علی احمدزاده

پرچم حرم حضرت ابوالفضل (ع) بر دستان عزاداران حسینی در مالزی

کوالالامپور - ایرنا - پرچم حرم حضرت ابوالفضل العباس(ع) پنجشنبه شب و در شب شام غریبان بر دستان عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) در کوالالامپور چرخید و عزاداران در نخستین شب شهادت اسوه آزادمردی اشک ماتم ریختند.

 

به گزارش ایرنا، پرچم حرم حضرت ابوالفضل العباس(ع) که توسط دوستداران مظلوم کربلا به مناسبت دهه محرم به مالزی انتقال داده شده بود، در حالی که گروهی از عزاداران شمع هایی در دست داشتند، در شب شام غریبان در دست جوانان عزادار بر بالای سر هیات های سینه زنی که در مجموعه ورزشی ˈپهلوانˈ کوالالامپور گردآمده بودند، چرخید و عزاداران به یاد مظلومیت امام حسین(ع) و دلاوری های حضرت ابوالفضل(ع) علمدار کربلا اشک ریختند.

بانوان و کودکان نیز با روشن کردن شمع در شام غریبان ، آن لحظاتی را ترسیم کردند که شمع وجود سید الشهدا در راه هدایت خلق آب گشت و جسم عریان و آغشته به خونش بر خاک کربلا افتاد.

ˈمفید کیانی نژادˈ نماینده مردم ساوجبلاغ و طالقان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در این مراسم از حضرت زینب(س) به عنوان یکی از چهره های تعیین کننده یاد کرد که بار سنگین پیام رسانی امام حسین(ع) را بر دوش گرفت.

وی به خصایص نیکوی حضرت زینب(س) اشاره کرد و شهامت ایشان را در نزد حاکم کوفه و سخنرانی اش در افشای پلیدی ها و زشتی های حاکمان آن دوران و جفاهایی که در سرزمین کربلا بر امام حسین(ع) و یارانش رفت را در آن دوران و برای جهان آشکار کرد.

حدود 100 هزار ایرانی از اقصی نقاط مالزی و عمدتا جوان و یا در آستانه میانسالی، هر یک به دلایلی در این کشور زندگی می کنند، اما محرم برای آنان یادآور خاطراتی مشترک از ایران و عزاداری هایش، از نوحه ها و هیات های تکایا، از بیرق ها و زنجیرزنی ها و از انفاق و نوعدوستی و آزادمردی است.

ایرانیان زیادی امروز در منطقه سردانگ، دسامینیوم، جوهور و پینانگ مالزی آیین عاشورای حسینی و شام غریبان برگزار کردند.

در آیین روز عاشورای حسینی در مالزی مداحان اهل بیت(ع)، در رثای امام حسین(ع) و یاران باوفایش مداحی کردند و ایرانیان عاشق نیز به دعا و مناجات پرداختند و آیین شام غربیان را به جا آوردند.

همزمان با برگزاری آیین شام غریبان در مالزی، ایرانیان ساکن کشورهای استرالیا، نیوزیلند، تایلند، ویتنام، اندونزی، فیلیپین و بسیاری از کشورهای دیگر مراسم مشابهی برگزار کردند.

در ملبورن استرالیا مراسمی در بنیاد توحید این شهر با حضور هزاران نفر از شیعیان ساکن این شهر برگزار شد و هیات های عزاداری در خیابان ها به حرکت درآمدند.

بنیاد توحید در سال 2009 میلادی به همت جمعی از دانشجویان ایرانی ساکن ملبورن استرالیا تاسیس شده است.

در بانکوک تایلند نیز مراسم شام غریبان در حسینیه ولایت این شهر با حضور ده ها ایرانی عاشق عصمت و طهارت(ع) برگزار شد. در هانوی پایتخت ویتنام و ˈولینگتونˈ در کشور نیوزیلند نیز مراسم مشابهی برگزار شد.
تاریخ انتشار : جمعه 4 بهمن 1392 | نظرات ()